Niedziela, 29 stycznia 2006:

Śpiewanie kolęd cieszy się bardzo bogatą tradycją. W Polsce w dorobku twórczym posiadamy ponad 600 kolęd. Jest to bardzo duża ilość. Kolędy śpiewane są na całym świecie ale w Polsce zwyczaj ten jest najbogatszy. Jedna z nastarszych polskich kolęd, która jest dzisiaj powszechnie znana to kolęda "Anioł pasterzom mówił". Kolęda ta pochodzi z XVI wieku.

W Niedzielę 29 stycznia, po Mszy świętej o godzinie 18-tej odbył się koncert kolęd w wykonaniu parafialnego młodzieżowego zespołu śpiewaczego. Koncert ten przygotowała Pani Iwona Müller-Kukulska wraz z mężem, Panem Łukaszem Kukulskim, który wystąpił w podwójnej roli - dyrygenta i saksofonisty.

Pani Iwona, która jest organistką w naszej parafii już od ponad roku, ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (wydział instrumentalny - organy). Pan Łukasz również jest absolwentem wydziału instrumentalnego Gdańskiej Akademii Muzycznej - specjalność klarnet, a w chwili obecnej kończy także podyplomowe studia chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest klarnecistą Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Koncert rozpoczął się kolędą "Wśród nocnej ciszy". Kolęda ta na stałe juz zagościła w polskiej tradycji związanej z uroczystą Mszą św. zwaną pasterką. "Wsród nocnej" ciszy rozbrzmiewa niemal we wszystkich kościołach w Polsce dnia 25 grudnia o północy na rozpoczęcie uroczystej Mszy świętej. 

Kolędy "Lulajże Jezuniu" oraz "Gdy śliczna Panna" powstały w XVII wieku. Swoim charakterem nawiązują do XIII-wiecznej tradycji, kiedy to ojcowie franciszkanie organizowali jasełka przy żłóbku Jezusa Chrystusa i śpiewali pieśni o charakterze kołysanek.

"Cicha noc, święta noc" to jedna z najpopularniejszych kolęd, znana  i wykonywana w wielu krajach świata. Kolęda ta powstała w XIX wieku w kościółku, w malutkiej austryjackiej wiosce. Tamtejszy wikariusz odprawiał Mszę bożonarodzeniową w nocy i stała się rzecz niezwykła. Podczas czytania ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa, w wiosce narodziło się dziecko. Ksiądz został poproszony o udanie się do kobiety, która źle zniosła poród, aby udzielić jej Komunii świętej i ostatniego namaszczenia.  Kobieta wyzdrowiała i mogła cieszyć się dorastaniem swojego synka. Ksiądz właśnie  słowami tej kolędy wspominał po powrocie do kościoła tamto wydarzenie "Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem". Organista słysząc te słowa skomponował do nich muzykę i tak powstała kolęda, która dzisiaj tak powszechnie jest znana.
W 1937 roku dla upamiętnienia twórców "Cichej nocy" wystawiono w Obendorfie kaplicę, gdzie w każdą Wigilię kolęda wykonywana jest w kilkunastu językach.

W wieku XVII bardzo popularne stały się kolędy o tematyce pasterskiej, które w swojej treści zawierały informacje na temat panujących zwyczajów w okresie narodzenia Jezusa Chrystusa. Do takich kolęd zalicza się kolęda "Dzisiaj w Betlejem", która była ostanią kolędą w wykonaniu chóralnym w czasie tego koncertu.

Koncertem tym pragniemy zachęcić wszystkich do współtworzenia naszego chóru parafialnego. Serdecznie zapraszamy w najbliższy piątek, 3 lutego, na godz. 19.00 do sali katechetycznej w podziemiach kaplicy.