Karolina Kózkówna - dziewica i męczennica

(1898 - 1914)

Była czwartym dzieckiem z 11 rodzeństwa, z których czworo zmarło. Urodziła się w rodzinie chłopskiej we wsi Wał-Ruda w diecezji tarnowskiej jako córka Jana i Marii Borzęckiej. W domu została wychowana religijnie i wzrastała w pobożnej atmosferze. W 1912 roku ukończyła szkołę podstawową. Podobnie jak ojciec należała do Apostolstwa Modlitwy oraz do Koła Żywego Różańca. 18 maja 1914 roku przyjęła w swej parafii sakrament bierzmowania.

Na początku I wojny światowej, 18 listopada 1914 roku 16-letnia Karolina została uprowadzona siłą przez żołnierza rosyjskiego do pobliskiego lasu. Zmarła tam na skutek odniesionych ran i upływu krwi. Poranione i wykrwawione ciało Karoliny z dochowanymi znakami dziewictwa znaleziono dopiero 4 grudnia 1914 roku.

W latach 1965-1967 odbył się proces informacyjny. Na podstawie przeprowadzonej w 1981 roku ekshumacji zwłok i dokładnego badania kości stwierdzono ubytki w kościach czaszki, złamanie żebra i palca. Wskazywały one na "obrażenia za życia". Dekret o męczeństwie Karoliny podpisał papież Jan Paweł II 30 czerwca 1986 roku, a beatyfikacji dokonał w Tarnowie 10 czerwca 1987 roku. Święto Patronalne przypada 18 listopada


Godność kobiety, godność ludzkiej osoby

... młodziutka córka Kościoła tarnowskiego, którą od dzisiaj będziemy zwać błogosławioną, swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkiem do młodych. Do chłopców i dziewcząt. Do mężczyzn i kobiet. Mówi o wielkiej godności kobiety: o godności ludzkiej osoby. O godności ciała, które wprawdzie na tym świecie podlega śmierci, jest zniszczalne, jak i jej młode ciało uległo śmierci ze strony zabójcy, ale nosi w sobie, to ludzkie ciało, zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym, osiągnąć przez Chrystusa.

Tak więc Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia, to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobez Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie. Karolina Kózkówna była świadoma tej godności. Świadoma tego powołania. Żyła z tą świadomościa i dojrzewała w niej. Z tą świadomością oddała wreszcie swoje młode życie, kiedy trzeba było je oddać, aby chronić swą kobiecą godność. Aby obronić godność polskiej, chłopskiej dziewczyny.

Jan Paweł II
Tarnów, 10 czerwca 1987 r.


Źródło:
LITANIA NARODU POLSKIEGO. Ilustrowany leksykon polskich, świętych, błogosławionych i sług Bożych w opracowaniu Gabriela Turowskiego

Bł. Karolina Kózkówna w internecie:

  • Strona ks. Radosława Pawłowskiego CM - bł. Karolina Kózkówna
  • Jezu ufam Tobie! - bł. Karolina Kózka
  • Pomoc duchowa - bł. Karolina Kózka
  • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji Tarnowskiej - Patron KSM