Niedziela, 18 września 2005:


W 61 Rocznicę Powstania Warszawskiego, w dniu dzisiejszym o godz. 13.00 w naszym kościele odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji poległych żołnierzy Pułku Armii Krajowej "Baszta" i innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych oraz zmarłych po wojnie. W czasie Mszy Świętej odsłonięta została i poświęcona Tablica upamiętniająca Żołnierzy Polskich poległych na wszystkich frontach II Wojny Światowej. Fundatorami Tablicy są Pani Zofia Klimek, były żołnież Pułku AK "BASZTA" oraz Urząd Dzielnicy Praga Południe.

Podczas uroczystości obecny był Sztandar Środowiska Żołnierzy Pułku AK BASZTA i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych (fot. z lewej) oraz Sztandar Pułku Artyleryjskiego "Granat" (fot. z prawej) a także Poczty Sztandarowe Papieskiej Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus" (fot. z prawej). Jednym z gości honorowych był Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, Pan Tomasz Koziński. Obok byłych żołnierzy Środowiska Żołnierzy Pułku AK "BASZTA" i innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych, w uroczystości brali również udział żołnierze Pułku Ochrony im. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego - młodzi żołnierze Wojska Polskiego, którzy przejęli tradycje Pułku AK BASZTA. Oni też wystawili wartę honorową pod tablicą.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy przyszedł czas na podziękowania Fundatorom, którzy zamiast tradycyjnych kwiatów otrzymali przepiękne albumy poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II zawierające zdjęcia i refleksje Jego fotografika Arturo Mari. Przyszedł również czas na wspomnienia i reflekcje z czasów Powstania Warszawskiego oraz czasów powojennych - czasów bohaterstwa, ale i męczeństwa żołnieży AK.


Dzisiaj poświęciliśmy także nową chrzcielnicę. Woda, która się w niej znajduje została poświęcona podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. "Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym" (Mk 1,7-8). Dlatego figura Pana Jezusa jedną ręką wskazuje na wodę, drugą zaś na gołębicę symbolizującą Ducha Świętego. Chrzcielnica wykonana jest z drzewa lipowego i wzorowana na chrzcielnicy znajdującej się w Kaplicy Sykstyńskiej na Watykanie.


Z inicjatywy Papieskiej Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus", od listopada 2004 roku, obraz Matki Bożej Matki Kościoła przebywa wśród warszawskich rodzin. Jest to kopia prastarej ikony znajdującej się w Bazylice św. Piotra. Ojciec Święty Jan Paweł II, po zamachu na swoje życie, polecił wykuć jej kopię w ścianie Pałacu Apostolskiego w Watykanie i w dniu 8 grudnia 1981 roku dokonał jej poświęcenia. Obraz ten przebywał w naszej Parafii od niedzieli, 8 maja. Dzisiaj, na tej Mszy św., pożegnaliśmy go i przekazali Parafii Bożego Ciała na Kamionku.


Zobacz galerię zdjęć...