Pielgrzymka na Podlasie Termin: 8- 10.10.2020 (czw,pt,sob)

Podlasie to kraina na styku kultur. Można tu spotkać katolików, prawosławnych oraz muzułmanów. Dawniej nie brakowało także ludności wyznania mojżeszowego. Obecnie na tym terenie mieszka niewielu Tatarów, ale czynne meczety i cmentarze muzułmańskie sprawiają, że wszystkie istniejące miejsca mają dla nich ogromne znaczenie nie tylko religijne, ale również symboliczne obrazujące historię wtapiania się tej społeczności w środowisko polsko-białoruskie, jak również siłę przetrwania tej małej grupy w obcym dla niej chrześcijańskim żywiole.

1 dzień

Wyjazd  o godz. 6.00. Przejazd w kierunku Tykocina.  W programiezwiedzanie Wielkiej Synagogi z XVII wieku, spacer po rynku, pod pomnik Stefana Czarnieckiego, kościół pw. Świętej Trójcy. Przejazd do Białegostoku. Zwiedzanie miasta: Ogrody Branickich, Pałacyk Gościnny, katedra pw. Wniebowzięcia NMP, rynek miejski z ratuszem, fragment Szlaku Esperanto i Wielu Kultur.Wizyta w Sanktuarium Błogosławionej Bolesławy Lament  orazwizyta Cerkwi św. Mikołaja. Zwiedzanie Kościoła Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się relikwie Błogosławionego ks. Michała Sopoćko (spowiednik św. Faustyny Kowalskiej, założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego). Przejazd na obiadokolację i nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Przejazd do malowniczego miasteczka Supraśl. Wizyta w Muzeum Ikon–  to miejsce, które uczy i pokazuje bogactwo sztuki ikonograficznej. Następnie zobaczymy monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa.Przejazd do tatarskiej wioski Kruszyniany.  Zwiedzenie najstarszego w Polsce muzułmańskiego meczetu drewnianego z XVIII w. Jest to unikalny zabytek, gdyż w granicach Rzeczpospolitej znajdują się tylko dwa tego typu obiekty.Wizyta na cmentarzutatarskim.  Wyjazd do Sokółki.  W XX wieku w małym miasteczku dochodzi do Cudu Eucharystycznego. Nawiedzenie kościoła św. Antoniego z Padwy.  Następnie przejazd w kierunku Różanegostoku– modlitwa przed cudownym obrazem Najświętszej Marii Panny. Przejazd w kierunku Wasilkowai Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

3 dzień

Śniadanie. Wyjazd w kierunku Góry Grabarki. Miejsce zasłynęło w 1710 r., kiedy epi­demia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym cza­sie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. W 1947r. na Świętej Górze powstał prawo­sławny żeński klasztor św. Marty i Marii. Od tej pory historia Góry jest nieodłączna od dziejów klasztoru. Siostry modlą się i opie­kują się tym świętym miejscem.

Wizyta w cerkwi Przemienienia Pańskiego. Wyjazd do Pratulina. Tu znajduje się miejsce Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Tutaj, dnia 24 stycznia 1874 r. w obronie wiary i jedności Kościoła zginęło 13 unitów, beatyfikowani przez Jana Pawła II w Rzymie dnia 06.10.1996 r. Przejazd do Kodnia. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Podlasia. Z historią powstania obrazu Madonny Gregoriańskiej wiąże się legenda, sięgająca swymi korzeniami aż do czasów apostolskich. Wyjazd w kierunku Warszawy. Zakończenie pielgrzymki.

 

CENA: 590 ZŁ(zawiera składkę na Fundusz Turystyczny oraz bilety wstępów do zwiedzanych obiektów)

Cena zawiera:
• transport autokarem,
• 2 noclegi w hotelu Podlasie 3* w Białymstoku
• wyżywienie: 2 śniadania oraz 2 obiadokolacje,
• opiekę pilotai przewodników w zwiedzanych obiektach,
• ubezpieczenie NNW

  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz wszystkie bilety wstępów do zwiedzanych obiektów wg programu.

WARUNKI PŁATNOŚCI:

zaliczka 200 zł przy zapisie